Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
+48 607 407 014 kontakt@jacekswist.pl

5 wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku zaprzyjaźnić się z innymi

5 wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku zaprzyjaźnić się z innymi

Nawiązywanie przyjaźni może być trudnym zadaniem dla każdego, a co dopiero dla dzieci! Dla dzieci, które nie zostały wyposażone w strategie skutecznego rozwijania i utrzymywania silnych relacji, problemy społeczne mogą być prawdopodobne. Zdrowie społeczne dzieci ma ogromny wpływ na ich zdrowie psychiczne, sukcesy w szkole i długoterminowe zdrowie społeczne. Niezdolność do socjalizacji w swoim środowisku i radzenia sobie z emocjonalnymi napięciami związanymi z problemami społecznymi (w tym zastraszaniem, wykluczeniem itp.) może sprawić, że dzieci będą podatne na wiele problemów społecznych i psychicznych. Poniższe strategie pomogą Ci pracować z dzieckiem nad rozwojem jego umiejętności społecznych, umiejętności rozwiązywania problemów oraz inteligencji społecznej.

1. Modelowanie pozytywnych umiejętności społecznych

Za każdym razem, gdy dochodzi do interakcji społecznych, Twoje dziecko obserwuje i uczy się - jak zapewne zauważyłeś, dzieci są naturalnymi naśladowcami. Niezależnie od tego, czy jest to osoba obsługująca Cię na targu, czy sąsiad, Twoje kontakty towarzyskie stają się okazją do nauki dla Twojego dziecka. Zwracaj uwagę na małe rzeczy, uśmiech, kontakt wzrokowy i uprzejmy język. Następnie omów tę interakcję z dzieckiem - co jego zdaniem zrobiłeś dobrze, nad czym możesz popracować następnym razem. Dziecko z przyjemnością powie Ci, co możesz poprawić!

2. Odgrywanie ról

Odgrywanie ról to doskonały sposób na przećwiczenie umiejętności, których się nauczyło, w bezpiecznym, nie oceniającym środowisku. Daje to również szansę na przekazanie im informacji zwrotnej i vice versa. Dając dzieciom możliwość obserwacji i refleksji nad zachowaniami towarzyskimi innych osób, pozwolisz im zrozumieć, jak pewne umiejętności społeczne wyglądają w oczach innych. Odgrywając role, można tworzyć z dzieckiem sytuacje (np. zabawa w sklep, udawanie, że wsiadamy do autobusu itp. Przykładem może być zorganizowanie pikniku dla misiów, na którym misie muszą podzielić się ciastem lub zabawką.

3. Omówienie wskazówek

Częstym problemem dla dzieci jest rozpoczęcie rozmowy. Mogą nie wiedzieć, jak lub od czego zacząć, kiedy poznają nowych ludzi. Omów tematy, których mogą użyć do rozpoczęcia rozmowy z rówieśnikami, zarówno te, o których dużo wiedzą, jak i te, którymi większość ludzi na pewno się interesuje - takie jak hobby, sport czy zwierzęta!

4. Trening emocjonalny

Dzieci będą w stanie lepiej nawiązywać kontakty, jeśli będą w stanie utrzymać swoje reakcje emocjonalne pod kontrolą. Zrozumienie, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, które mogą pojawić się w wyniku problemów społecznych, takich jak nieporozumienia między przyjaciółmi, jest ważną umiejętnością. Dzieci, które potrafią zarządzać i kontrolować te emocje, będą miały większe szanse na poradzenie sobie z negatywnymi wydarzeniami, a w rezultacie będą odporne. Rozmawiaj z dziećmi o uczuciach w sposób pełen współczucia i rozwiązywania problemów, nie trywializując ich (np. "Jesteś po prostu głupi").

5. Rozbudzaj empatię

Choć może Ci się wydawać, że empatia pojawia się u Twojego dziecka w sposób naturalny, nie zawsze jest to coś, co rozwija się automatycznie w każdej sytuacji. Zwłaszcza gdy druga osoba ma odmienny punkt widzenia niż dziecko, może być mu trudno wczuć się w sytuację - bo jak wiadomo, dzieci są w centrum swojego wszechświata! Przedyskutuj, co to znaczy rozumieć, jak czują się inni ludzie i dlaczego jest to ważne w naszych związkach. Opisz, w jaki sposób próbujesz wczuć się w sytuację innych ludzi, czy to poprzez odczytywanie ich emocji, zastanawianie się, jak czułbyś się na ich miejscu, czy też rozumienie, dlaczego ludzie mogą reagować w taki, a nie inny sposób.