Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź
+48 607 407 014 kontakt@jacekswist.pl

Co właściwie dzieje się podczas pierwszej sesji z psychologiem? Wskazówki, które pomogą Ci się przygotować

Co właściwie dzieje się podczas pierwszej sesji z psychologiem? Wskazówki, które pomogą Ci się przygotować

Przyjście na sesję psychologiczną po raz pierwszy może być czasem zniechęcające. Już samo zarezerwowanie terminu może być trudne, a co dopiero przyjście na sesję i niewiedza, czego się spodziewać. Pozwól nam rzucić nieco światła na to, co dzieje się podczas pierwszej wizyty, aby uczynić ją nieco mniej przerażającą i pomóc Ci przygotować się najlepiej, jak potrafisz.

Pierwsza wizyta

Zostaniesz poproszony o przyjście 10 do 15 minut wcześniej na pierwszą wizytę w celu wypełnienia kilku dokumentów (podobnych do tych, które wypełnia się u lekarza). Kiedy nadejdzie czas spotkania, psycholog wyjdzie i zaprowadzi Cię do pokoju konsultacyjnego. Pokój ten powinien być ładny i wygodny i zazwyczaj posiada biurko, kanapę (takep to prawda!) i krzesło konsultacyjne.

WSKAZÓWKA: Jeśli na tym etapie obawiasz się czegokolwiek związanego z pokojem (np. przebywania w pokoju z zamkniętymi drzwiami lub siedzenia tyłem do drzwi), poinformuj o tym swojego psychologa, który będzie w stanie to uwzględnić.

W pierwszej części spotkania psycholog omówi z Państwem wszystkie formalności, zwracając szczególną uwagę na formularz zgody, aby upewnić się, że dobrze rozumieją Państwo takie kwestie jak poufność. Jeśli zgłasza się Pan(i) z kimś innym, warto przed pierwszą wizytą omówić z nim(nią), czy chce Pan(i), aby był(a) razem z Panem(nią) w pokoju.

WSKAZÓWKA: Jest to kolejny punkt, w którym możesz porozmawiać z psychologiem o swoich obawach i lękach związanych z procesem leczenia. Jeśli nie chcesz, aby Cię o coś pytano, lub chcesz, aby Cię o coś pytano - powiedz o tym od razu, aby mógł dostosować pierwszą sesję do Ciebie.

A teraz kilka uwag na temat pierwszej wizyty (nazywamy ją wizytą wstępną). W trakcie tej sesji psycholog uzyska od Ciebie wiele informacji na temat tego, co skłoniło Cię do przyjścia na spotkanie, jakie rzeczy możesz robić na co dzień, trochę o sobie, swoich zainteresowaniach i hobby. Zapyta również o najdrobniejsze szczegóły, jak się Pan(i) czuje, co jest nie tak i o wszelkie historie, które mogą być związane z Pana(i) samopoczuciem. Jest to okazja, aby lepiej cię poznać i dowiedzieć się o wszystkich rzeczach, które mają wpływ na twoje samopoczucie.

WSKAZÓWKA: To właśnie podczas tej części sesji ludzie zazwyczaj stają się emocjonalni. To znaczy, ludzie, którzy przychodzą na terapię zazwyczaj przechodzą przez wiele, więc mogą się złościć, stresować lub denerwować. Twój Psycholog jest do tego przyzwyczajony - to nasza praca! Więc rada jest taka, aby NIE PRZEPRASZAĆ! Nie musisz przepraszać za to, że czujesz się tak, jak się czujesz. To bardzo normalne, że tak się czujesz i w rzeczywistości często lepiej jest móc wyrazić emocje na sesji, ponieważ może to prowadzić do postępu i rozwoju relacji między Tobą a Twoim psychologiem.

WAŻNE!!!

Ważne jest, aby pamiętać, że ta sesja wstępna nie jest taka jak normalna sesja. Sesja ta koncentruje się na uzyskaniu informacji, dzięki którym psycholog lepiej Cię pozna i będzie w stanie zaplanować leczenie z uwzględnieniem tego, co jego zdaniem będzie dla Ciebie najlepsze. Z tego powodu na pierwszej sesji nie jest zwykle prowadzone żadne leczenie. Po rozmowie z pacjentem psycholog odchodzi i zapoznaje się z przekazanymi przez pacjenta informacjami oraz opracowuje sposoby pomocy, które będą dla niego najlepsze. Weźmie również pod uwagę Twoje cele i oczekiwania wobec leczenia! Jest to bardzo ważne dla psychologa, aby uzyskać dobry obraz tego, co się dzieje i czasami może być konieczne przeprowadzenie dalszej oceny na następnej sesji, zwłaszcza jeśli Twoja sytuacja jest naprawdę skomplikowana lub długotrwała. Zrozumiałe jest, że czasami chcemy strategii jak najszybciej, ale bez solidnego obrazu tego, co się dzieje, trudno jest je zapewnić.

Co robić po sesji wstępnej...

Po pierwszej sesji z psychologiem możesz czuć się wyczerpany psychicznie. Może być naprawdę trudno przejść przez wszystko, co działo się w ciągu ostatnich kilku tygodni, miesięcy, a czasem nawet lat w ciągu jednej 50-minutowej sesji! Z tego powodu, upewnij się, że dbasz o siebie. Jeśli możesz to dobrym pomysłem jest zrobienie następujących rzeczy:

  • Weź resztę popołudnia wolnego od pracy, jeśli możesz. Kiedy jesteśmy wyczerpani emocjonalnie, często nie radzimy sobie najlepiej! Zrób coś, co cię zadowoli - może to być wypicie filiżanki herbaty lub kawy, wzięcie prysznica lub wyprowadzenie psa na spacer. Cokolwiek pomoże Ci poczuć się lepiej - zrób to! (Tak długo, jak jest to pomocne!). Jeśli masz kogoś, z kim możesz się odprężyć - zrób to. Może to być bliski przyjaciel, członek rodziny lub partner. Czasami pomocne może być przeanalizowanie swoich odczuć po wizycie i posiadanie kogoś, kto może udzielić wsparcia. Odpoczynek i regeneracja - poświęć trochę czasu na odpoczynek i regenerację.

Kolejne sesje

Sesje po wizycie wstępnej będą się różnić w zależności od preferowanej przez każdego psychologa terapii i Twoich własnych celów. Sesje mogą rozpocząć się od sprawdzenia, jak się czujesz od ostatniego spotkania, a następnie przejść do omówienia spraw, z którymi masz trudności, sposobów skutecznego radzenia sobie z nimi, a także strategii radzenia sobie z tymi trudnościami. Sesje polegają na rozmowie, ale pisanie/rysowanie jest również opcją. Dla osób niedosłyszących lub pochodzących ze środowisk zróżnicowanych językowo dostępne są tłumaczenia ustne.

Wreszcie

Psycholodzy powinni dążyć do wzmocnienia pozycji pacjenta. Psycholog powinien sprawić, że poczujesz się wysłuchany, zrozumiany i szanowany. Ich zadaniem jest udzielanie pomocy, wsparcia i wskazówek, aby pomóc pacjentowi w rozwiązaniu problemów. Najważniejsze jest, abyś czuł się dobrze ze swoim psychologiem i masz prawo przenieść się do innego, jeśli tak nie jest. Podobnie jak w przypadku przyjaciół i ludzi w ogóle, będą tacy, z którymi się Państwo zżyją, a inni nie.

Psychologowie każdego dnia pomagają ludziom z wieloma różnymi problemami. Mamy ponad 10 różnych klinicystów, każdy z nich ma swój własny sposób pracy, inną osobowość i podchodzi do terapii w inny sposób. Jeśli szukasz czegoś konkretnego, daj nam znać, a będziemy w stanie lepiej wesprzeć Cię w Twojej podróży ku zdrowiu i dobremu samopoczuciu.